(Türkçe) Bilgisayar Dehası STEVE JOBS Kimdir?

Bilgisayar Dehası STEVE JOBS Kimdir?
Asıl adı Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955, San Francisco, Kaliforniya, ABD doğumludur. Biyolojik babası Abdulfettah John Sandali ile biyolojik annesi Joanne Schieble, Steven’ı Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verdi. Jobs, Reed College’a kabul edildi, ancak sadece bir dönem sonra okulu bıraktı. Bir süre bazı derslere dışarıdan katılmayı sürdüren Jobs, arkadaşlarının yurt odalarında yerde yatarak, yemek parası için boş kola şişeleri toplayıp geri dönüşüme götürerek ve haftada bir bölgedeki Hare Krishna tapınağında bedava yemek yiyerek geçimini sağladı. Steve, Reed’de aldığı ‘Kaligrafi’ derslerine kaçak olarak girmesi Mac’teki farklı font tasarımlarını oluşturmasını sağladı. Bir süre oyun ve donanım üreticisi Atari’de teknisyen olarak çalıştı. Jobs, psikadelik uyarıcılar da kullandı.
Jobs tasarım ve pazarlama, Wozniak ise teknik birikimlerini birleştirerek, Jobs’ın garajında Apple I adını verdikleri ev bilgisayarını toplamaya başladı. 1976’da Apple adlı firmayı kurdu.
Yeni ortak yapısı yüzünden firmada çoğunluk hissesi bulunmayan Jobs, Mac satışlarının 1984 sonlarına doğru düşüş yaşaması nedeniyle Mayıs 1985’te kendi kurduğu firmadan kovuldu.
Jobs, NeXT Computer’ı kurdu. Disney ile iş birliği içinde Toy Story ve Wall-E, gibi pek çok animeye imza attı. Dört çocuk babası olan Steve Jobs 1991 tarihinde Laurene Powell ile evlendi. Üç çocuğu oldu. 1978 yılında ise evlilik dışı birlikteliğinden Lisa adında bir kızı daha olmuştu. Apple, 1996’da NeXT’i satın aldı. Jobs eskiden kurucu ortak olduğu firmaya dönmüş oldu. 2003’te Jobs’a pankreas kanseri teşhisi kondu. 2004’te ameliyat olan Jobs’un pankreasından tümör alındı. 2009 başında karaciğer nakli ameliyatı geçirdi. 5 Ekim 2011 Steve Jobs vefat etti.

Doğumdan önceki Güneş tutulması ne anlatıyor?
Doğumdan önceki Güneş tutulması 24 Aralık 1954 tarihinde ve Oğlak burcunun 2 derecesinde meydana gelmiş. Tutulma anı haritasında Ay Güneş ve Merkür kavuşumda ve 4. Evdeler. Bu da kişinin Merküryel faaliyetlerin yani zihinsel, entelektüel ve düşünsel faaliyetlerin ne kadar önemli olacağını vurgulayan bir durum. Aynı zamanda Oğlak burcu inşa etmek, yapılandırmak ile alakalıdır. Oğlak burcu ağır sorumluluklar almakla alakalıdır. Tutulma anı haritasında (kişinin doğum yerine göre çıkartılmış olan) Oğlak burcunun yönetici gezegeni Satürn Akrep burcunda ve 3. Evde bulunuyor. 3. Ev bilgi, fikirler, iletişim evidir. Burada da kişi için bilginin ne kadar önemli olduğu gözüküyor. Kişinin aynı zamanda yakın çevresinin de hayatında ne kadar önemli bir yeri olacağını gösteriyor. Aynı zamanda Jobs’un biyolojik ebeveynlerinin sıkı tutumlarının 4. Evde ki Oğlak tutulması ile alakalı bize bilgi verdiğini düşünebiliriz. Biyolojik anne tarafı koyu Katolik ve annesinin babası bir Müslüman ile evlenmesi durumunda (Jobs’un biyolojik babası olan Suriyeli bir Müslüman) onu evlatlıktan reddedeceğini söylüyor. Biyolojik anne ve babası da ancak kadının babası öldükten sonra evlenebiliyorlar.
“1954 yazında Joanne, Abdulfattah’la birlikte Suriye’ye gitti. Humus’ta iki ay kaldılar ve orada Abdulfattah’ın ailesinden Suriye yemeklerini öğrendi. Wisconsin’e geri döndüklerinde hamile olduğunu keşfetti. İkisi de 23 yaşındaydılar, ama evlenmemeye karar verdiler. Joanne’in o sırada ölüm döşeğinde olan babası, onu Abdulfattah’la evlenirse evlatlıktan reddetmekle tehdit etmişti. O küçük Katolik cemaatinde kürtaj da kolay bir seçenek değildi. Bu yüzden Joanne 1955 başında San Francisco’ya gitti; bekâr annelere barınak sağlayan, bebeklerini doğurtan ve gizli evlat edinmeleri ayarlayan iyi kalpli bir doktor onu himayesine aldı.” (ISAACSON 2011, 17) 4. Evdeki Oğlak’ta doğum öncesi tutulma aile, atalardan gelen kuralcılık, fazla gelenekçi olmayı anlatıyor. Aynı zamanda biyolojik annesi Steve Jobs’u evlatlık verirken de onun üniversitede okutulması yönünde söz ve hatta imza alıyor. Bu da yine Oğlak burcunun saygınlık beklentisinde, uzun vadeli amaçları kovalayan bir yapıda olan ebeveynleri anlatıyor. Neticede incelemekte olduğum doğum öncesi yani Jobs’un henüz anne karnında yaşadığı bir Güneş tutulması. Pekâlâ hamilelik sürecinde annenin düşüncelerini ve yaşadıklarını yansıtması açısından önemli bir rol oynayacaktır. Oğlak burcu aynı zamanda kişinin müthiş bir mücadele ve hırsa sahip olduğunu gösterir. Jobs 30 yaşında Macintosh’u piyasaya sürdükten hemen sonra kendi kurmuş olduğu şirketten kovuluyor. Çünkü yaşadıkları olumsuzluklar neticesinde Apple şirketi yönetim kurulu aldığı kararla Jobs’u devre dışı bırakma kararı alıyor. Bu elbette onda büyük bir yıkım yaratıyor. Ancak yaptığı işe olan aşkı nedeniyle yeniden başlamaya karar veriyor. Hatta bu olayı daha sonra başına gelen en iyi şey olarak değerlendiriyor. Hayatının en yaratıcı senelerine girdiğini söylüyor bu sayede. Daha sonraki 5 sene içinde NEXT ve Pixar adında iki şirket kuruyor. Pixar ile en iyi animasyon olan ilk bilgisayar animasyon filmi olan Toy Story’i yaratıyorlar. Daha sonra Apple Next’i satın alıyor ve Jobs next’e geri dönüyor. Doğumdan önceki son tutulma da Oğlak burcunda olması ve Merkür’ünde burada Ay ve Güneş ile kavuşum halinde olması kişinin ne kadar hırslı, azimli, mücadeleci, planlı hareket eden bir ruha sahip olduğunu kesinlikle gözler önüne seriyor. Hayata bir şeyleri inşa etmek üzere gelmiş. Statü sahibi ve yönetici olmak üzere doğmuş. Aynı zamanda Oğlak için zenginleşmek çabası da güçlü bir hırsa sahip olmasını anlatır. En iyi getirinin nereden elde edileceği konusunda keskin bir iç görüsü var. Yakın arkadaşı Woz bunu “Tanışmalarından kırk yıl sonra, 2010’da Woz bir Apple yeni ürün lansmanı sırasında aralarındaki farklara değindi. “Babam bana hep ortada ol,” derdi. “Steve’in tersine yukarıda, mühim şahsiyetlerin arasında olmak istemiyordum. Babam mühendisti, ben de mühendis olmak istiyordum. Steve gibi iş hayatında lider olamayacak kadar çekingendim.” (ISAACSON 2011, 30) şeklinde açıklıyor.
Öncü bir burç olması yenilikleri başlatabilecek bir yapıyı anlatırken haritanın akslarının değişken burçlarda olması da kişinin değişikliklere aslında kolayca adapte olabileceğini gösteriyor bir yandan da. Soğuk ve kontrollü davranışlarının sebebi de yine doğumdan önceki Güneş tutulmasının Oğlak’ta olması. Fakat özel hayatında ve yakın ilişkilerinde kendini işiyle çok fazla bağdaştırması sorun teşkil etmiş. Aynı zamanda Oğlak düzen kurmak, otorite, organize, kurallar, uzun vadeli amaçları hedefleyen bir burçtur ile alakalıdır ve ne gariptir ki biyolojik annesi daha evlatlık vermeden onlarla Steven’i üniversiteye göndereceğine dair hem yazılı hem sözlü bir anlaşma imzalıyor. Burada daha doğmadan Oğlak temaları ne kadar net kendini gösteriyor. Kitabında bu konu “Ancak Joanne bebeğinin ebeveyninin üniversite mezunu olmasını istiyordu hâlâ. Çocuğun lise mezunu bile olmayan bir çifte verildiğini öğrenince evlatlık verme belgelerini imzalamayı reddetti. Bu uzlaşmazlık haftalarca sürdü; bebek Steve, Jobs’ların evine yerleştirildiğinde bile. Sonunda Joanne pes etti, ama ancak Jobs’lardan çocuk için para biriktirip onu üniversitede okutacaklarının sözünü aldıktan sonra –hatta bu konuda imzalı taahhüt aldı.” (ISAACSON 2011, 17) şeklinde belirtiliyor. Aynı zamanda Oğlak temaları bu kişinin çevresiyle arasında bir duvar örmesine de sebep olmuş olabilir. Aslında hayatında yaşayacağı kısıtlanmalar onun daha da yukarıya ulaşması için bir basamak olacaktır. Tutulma anı haritasında yükselen 25 derece Başak burcunda ve Jobs’un doğum haritasında da yükselen 22 derece Başak burcunda.

Haritasının genel karakteristiği ne anlatıyor?

Yükseleni Başak ve yükselen yöneticisi Merkür 5. Evde Kova burcunda. Kişi maddi güvence ihtiyacındadır ve bunun peşinden gitmek ister. Kişi pratik ve ayakları yere sağlam basan bir kimsedir. Bunları yaparken başkalarının onu yönlendirmesine ihtiyaç duyacaktır ve ortama uyum sağlayacaktır. Çok yönlü davranma eğiliminde olacaktır. Temel motivasyonlarında iletişim, öğrenme, ticaret, konuşma, bilgi alışverişi gibi konular bulunur. Ve bunları maddi güvence ihtiyacını karşılamak için gerçekleştirecektir. Bunu da bilgi ve iletişim yoluyla, ticaret vasıtasıyla yapmaya çalışacaktır. Yükselen yöneticisi Kova; yenilikler, icatlar, yenilikçi ve farklı düşünmeyi, orijinal fikirler geliştirmeyi anlatır. Hep zamanın ilerisinde olmak ister. Merkür’ün buradaki konumu kişinin orijinal, farklılık yaratacak, zamanın ötesindeki icatlar için mantık yürüteceğini, zekasını bu yönde çalıştıracağını anlatıyor. Fakat Merkür “S” konumda ve açısız. Demek ki kişi bunları yaparken ne destek ne de köstek görecek. Tek başına bir şeyleri yapmaya çalışacak ve bunları yaparken zorlanacağını da bize anlatıyor.

Steve Jobs’un Almuten Figürisi’nin Jüpiter olduğunu görüyoruz. Bu da bize kişinin bilmeyi, anlamayı, öğrenmeyi seven bir yapıda olduğunu gösteriyor. Kişi için asalet ve onur kazanmak oldukça önemli. Jobs hayata geniş bir açıdan bakıyordu ve hayatı bir öğreti gibi algıladı. Yüksek hakikatler peşinde koştu ve hayatın felsefi tarafıyla ilgilendi. Jüpiter’in Satürn ile olan üçgen açısı sorumluluklar açısından desteklendiğini gösteriyor. Aynı zamanda bilgi ve iletişim konularını da kişinin rehber meleği olan Jüpiter’in 10. Evdeki faaliyetlerine bağlantısı sağlanıyor. Jüpiter Uranüs ile olan kavuşumu ise kişinin alışılmadık şeyler, bilgisayarlar, teknolojik şeylerle ilgili buluşlarını gösteriyor. Bu açı Jobs’u limitleri aşan, yenilikçi, özgün, yeteneklerine güvenen, fırsatları değerlendirebilen bir kişi olmasını sağlıyor. Aynı zamanda Jüpiter Yengeç burcunda ve yüceldiği yerde yani oldukça iyi durumda. Jüpiter’in yönetici gezegeni Ay ise Koç burcunda ve 7. Evinde. Kişi başkalarının duygu durumunu anlamakta zorlanıyor ancak ortaklıkta kurma ihtiyacında oluyor. Bu aynı zamanda kişinin girişimci ruhunu da gözler önüne seriyor. Adımlarını cesaretle atabilecek bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Jüpiter aynı zamanda 7. Evin yöneticisi. Yani kişi açısından özellikle de ruhsal tekamülünü yerine getirirken ilerlediği bu yolda ortaklıklar, eş, anlaşmalar oldukça önemli olacaktır. Jüpiter aynı zamanda 4. Evin de yöneticisi. Steve Jobs kendi tekamülünü gerçekleştirmek için ilk keşfi olan Macintosh’u evinin garajında oluşturuyor. 4. Evimiz, yuvamız demektir. Bu da bize evinin önemini anlatması açısından güzel bir bağlantı sunuyor.
Kişi yeniay fazında doğmuş olması haritasının vaat etkilerini hayatının ilk dönemi olan 0-35 yaş arasında daha çok deneyimleyeceğini gösteriyor. Zaten ilk icadı ve şirketini de henüz 30 yaşındayken kuruyor. Aynı zamanda Yeniay fazı kişinin bir şeyleri başlatma ve gerçekleştirme potansiyelinin de yüksek olduğunu gösteriyor. Kendini yaptığı işe adeta adıyor. Yenilikçilik, merak, keşfetmek ve başarmak için müthiş bir istekle dolu.

Haritasının iki önemli gezegeni açısız durumda. Biri haritanın ışığı olan Ay, kişinin duygusal yönelimlerini anlatıyor. Diğeri ise ASC yöneticisi Merkür, hem kişinin temel motivasyonlarını gerçekleştirmek için kullanacağı birincil aracı hem de zihinsel ve düşünsel kabiliyetlerini gösterir. Bu durumda kişinin asosyel olması ve tek başına takılması şaşırtıcı olmasa gerek. Kaldı ki kitapta da bundan apaçık bahsediliyor. “Geçiş acılı oldu. Zaten asosyal olan, tek başına takılan Jobs kendini bir yaş büyük çocukların arasında buldu. Daha da kötüsü, altıncı sınıfı başka bir okulda okudu.” (ISAACSON 2011, 23)
Merkür’ün 5. Evdeki ve Kova burcundaki yerleşimi Jobs’un hem elektronik eşyalara hem de sanatsal konulara olan ilgisini anlatıyor. Bu da yine kitapta kendi ağzından şu şekilde aktarılıyor.
“Aynı zamanda lisedeki son iki senesinde entelektüel birikimini epey arttırdı ve artık bir kavşakta bulunduğunu ya tamamen elektronikle ilgileneceğini ya da edebiyata ve yaratıcı uğraşlara yöneleceğini düşünmeye başladı. “Epey müzik dinlemeye başladım, bilim ve teknoloji dışında şeyler de okumaya başladım – Shakespeare, Platon. Kral Lear’a bayılıyordum.” Diğer favorileri arasında Moby Dick ve Dylan Thomas’ın şiirleri vardı.” (ISAACSON 2011, 26)
Yine aynı şekilde 1972’de Brennan ile birlikte yaşadığı yıllarda Brennan Jobs’un şiir yazdığından ve gitar çaldığından bahsediyor. Brennan’a zalim, soğuk ve kaba davrandığı zamanlar oluyordu, ama aynı zamanda onu mutlu edebiliyordu ve sözünü dinletiyordu. “Aydınlanmış ama zalim bir varlıktı,” diye anımsıyordu Brennan. “Tuhaf bir kombinasyon bu.” (ISAACSON 2011, 36) diyerek durumunu bu şekilde açıklıyor. 5. Evin ve 8. Evdeki Mars’ın vurgusunu tam olarak dile getirmiş. Yine sanata olan tutkusu üniversite yıllarında ailesine dile getirdiği şu sözlerle de vurgulanıyor. Stanford’a giden diğer çocuklar için, “Sanatçı değillerdi. Ben daha sanatsal ve ilginç bir şey istiyordum.” diyerek belirtiyor. (ISAACSON 2011, 37) ‘Sanatsal’ ve ‘İlginç’. Aslında tam olarak 5. Ev ve Kova vurgusu var burada.
Üniversiteden çabuk sıkılan Jobs daha sonra aslında zorunlu olmayan ama hem yaratıcılığını kullanmasını hem de kızlarla tanışmasını sağlayacak olan dans derslerine girmeyi yeğliyor. Okuldan ayrılmak istemiyor sadece istediği derslere girmek istiyor. Okulu Reed bu konuda şaşılacak kadar anlayışlı davranıyor. “Oldukça araştırmacı bir zihni vardı ve bu son derece cazipti,” dedi dekan Jack Dudman. “Otomatikman benimsenmiş gerçekleri kabullenmeyi reddediyordu ve her şeyi bizzat incelemek istiyordu.” Dudman, Jobs’ın harç ödemeyi kesmesinden sonra bile onun derslere girmesine ve arkadaşlarının yanında kalmasına izin verdi.” (ISAACSON 2011, 41) Zihinsel anlamda ne kadar farklı olduğu okuldaki dekanları tarafından da anlaşılmış. Şimdi ise sanatla teknolojiyi nasıl birleştiğini bu satırlardan çok daha kolay anlayacağız.
“Okulu bıraktığım anda zorunlu derslere girmeme gerek kalmadı ve ilginç görünen derslere girebildim,” dedi. Bunların arasında kaligrafi dersi vardı; ona cazip geliyordu çünkü kampüsteki afişlerin çoğunun fontlarının güzel olduğunu fark etmişti. “Serif ve sans serif fontlarını, çeşitli harf kombinasyonlarının arasındaki değişken aralıkları, muhteşem tipografileri muhteşem kılan şeyleri öğrendim. Güzeldi, tarihseldi, bilimin ulaşamayacağı bir sanatsal inceliği vardı ve bana büyüleyici geliyordu.” (ISAACSON 2011, 41) Jobs’ın sanatla teknolojinin kesişim noktalarına bilinçli olarak gitmesinin bir başka örneğiydi bu. Bütün ürünlerinde teknoloji güzel tasarımla, görünüşle, duyguyla, zarafetle, insan dokunuşuyla ve hatta romantizmle birleşecekti. Kullanıcı dostu grafik ara yüzlerde öncü olacaktı. Kaligrafi dersi bu açıdan önemliydi. “Üniversitede o derse girmesem, Mac’in çeşit çeşit fontları ve orantılı font aralıkları olmazdı. Ve Windows Mac’i kopyaladığından, bunlar muhtemelen hiçbir kişisel bilgisayarda olmazdı.” (ISAACSON 2011, 42)
Uzmanlaşma gerektiren işlerde ve maddi açıdan güvende olacağı konuları yerine getirmekte yetenekleri var. Kişi hayata geliş anlamındaki temel motivasyonlarını gerçekleştirmede problemler yaşıyor. Hayatının diğer alanlarıyla bütünleşemiyor. Yazılı ve sözlü iletişim kurmakta ya da anlaşılmakta güçlük çekebiliyor. Kişinin kendisinden kaynaklanan, kendisinin sebep olduğu problemler söz konusu. Bu problemler kendi başına hareket etme, kimseyle etkileşimde olmamak. Bunu da yine kitapta “Genellikle bir köşede tek başına durup bir şeyler yapıyordu ve benimle de sınıfın geri kalanıyla da pek ilgilenmiyordu,” (ISAACSON 2011, 27) olarak öğretmeni (McCollum) tarafından belirtilmişti.”

Bu bir gece haritası olduğu için haritanın ışığı Ay olduğu için Ay’ın konumu oldukça önemli. Ay Koç’ta ve 7. Evde. Koç burcu, mücadeleci olmayı ve hayatta kalmaya çalışmayı, tek başına olmayı ve cesaretle ilerlemeyi anlatan bir burçtur. 7. Ev ortaklıklar, evlilik, mücadele, rekabet, anlaşmalar, davalar alanıdır. Burada bize Jobs’un cesaretli ve girişken bir şekilde, rakip firma olan Microsoft ile rekabetini de anlatıyor. İkili ilişkilerinde ki bencil tavırlarını da elbette Ay’ın bu konumundan görebiliriz. Jobs 23 yaşında hamile bıraktığı kız arkadaşına karşı yönelimi de bunu gösteriyor. “Jobs sonradan, tam da biyolojik babasının kendisini terk ettiği yaştayken (23), kendisi de bir çocuk yapıp terk edecekti. (Kızınvelayetini sonradan üstlendi.) O çocuğun annesi Chrisann Brennan, evlatlık verilmenin Jobs’ın “içini kırık cam parçalarıyla doldurduğunu” ve bazı davranışlarının anlaşılmasını kolaylaştırdığını söylüyor.” (ISAACSON 2011, 18) Kişi duygusal ihtiyaçlarını eş, ortak, ikili ilişkiler yoluyla karşılama ihtiyacında ancak bunu pek de başaramıyor. Öfkeli bir duygusal yönelimi var. Ani ve düşünmeden tepkiler verebiliyor. Kişi ikili ilişkilerinden ihtiyacı olan duygusal desteği alamıyor. Daha çok kendi duygularını önemseyen bir yapıda. Ay’ın hiçbir gezegenle temel bir açısının olmaması ve boşlukta olması da ihtiyaç duyduğu duygusal desteği sağlayamadığı ve kendisinin de veremediğini gösteriyor.
Haritanın ışığının yöneticisi olan Mars ise 8. Evde. 8. Ev başkalarına bağlı kaynakların olduğu, zorluklar, krizler, mücadele, ölüm ve ötesi konuların olduğu zor bir alandır. Kitabında “Jobs kolayca taklit edilebilecek, örnek alınacak bir patron ya da insan değildi. İçine şeytan kaçmış gibi olduğu zamanlarda çevresindekilerin hiddete ve umutsuzluğa kapılmalarına yol açabiliyordu.” (ISAACSON 2011, 11) olarak bahsediliyor. 8. evin yöneticisi olan Mars’ın 8. Evde olması kişinin ne kadar krizler yaratabilen bir yapıda olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda ölüm ve ötesi konularda güç elde etmeye çalışacak ve bireysel hareket etmek isteyecek. Hayatının son döneminde de yaşadığı hastalık nedeniyle ölümle bir mücadelesi oluyor. 8. Ev vurgusu da kişinin krizli durumlar ile savaşacağını gösteriyor. Ameliyatlar ile mücadelesi var. Ortaklıktan gelen kazançları ile mücadelesi var. Oldukça savaşçı ve mücadeleci bir kişi. Tek başına adını sonsuzluğa taşımak istemiş olabilir. Bunu da yapmaya muktedir oldu. Haritada kendi burcunda olan tek gezegen Mars gezegenidir. Fakat Mars anaretik derecede yani 29 derecede. Bu da kişinin öfkesinin son derece yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini gösteriyor. İlk kız arkadaşı ve çocuğunun annesi olan Brennan tarafından “Epey öfke doluydu. İçinde derin bir karanlık vardı sanki.” (ISAACSON 2011, 36) olarak belirtiliyor. Mars aynı zamanda Jobs’un manipülatif ve zalim yanını da anlatıyor.
“Jobs girişkenliği sayesinde işleri halledebiliyordu, bazen insanları manipüle ederek. Karizmatik, hatta hipnotize edici olabiliyordu; ama soğuk ve zalim de olabiliyordu.” (ISAACSON 2011, 58)
Mars Koç burcunda bağımsız olmak, keşfetmek ve fethetmek arzusunda olacaktır. Daha önce yapılmamış bir şeyi yapmak üzere harekete geçmek isteyecek, bu mücadele uğruna krizler deneyimleyecek ve yıkıcı da olabilecektir. Rekabetçi ve kavgacı bir tarzı vardır. Başkaları tarafından bir zorba olarak algılanabilir. Mars’ın 2. Evdeki Neptün ile olan karşıt açısı kişinin düşünmeden hareket etmesi sonucu ve yıkıcı öfkesinin bir sonucu olarak para kaybı yaşamasını sağlıyor olabilir. Bilinçaltında çok fazla çatışmaların yaşanması muhtemeldir. Sinirsel ve psikosomatik rahatsızlıklar görülebilir. Alkol ve uyuşturucuya eğilimi olabilir.
“Jobs aynı yaz, Homestead’deki ikinci öğrenim yılına başlamadan önce, marihuana içmeye başladı. “O yaz ilk kez uyuşturucu kullandım, 15 yaşındaydım ve sonra düzenli olarak esrar içmeye başladım.” Bir ara babası oğlunun Fiat’ında bir miktar uyuşturucu buldu. “Bu ne?” diye sordu. Jobs istifini bozmadan yanıtladı: “Marihuana.” Jobs babasının öfkesine maruz kaldı, ki hayatında nadiren yaşadığı bir şeydi bu. “Babamla ettiğim tek ciddi kavgaydı,” dedi. Ama sonunda babası boyun eğdi. “Bir daha asla esrar kullanmayacağıma söz vermemi istedi, ama söz vermedim.” Hatta okuldaki ikinci senesinde LSD ve ot kullanmaya, aynı zamanda da uykusuzluğun zihin bükücü etkilerini keşfetmeye başladı. “Biraz daha fazla uyuşturucu kullanır olmuştum. Arada sırada LSD de kullanıyorduk, genellikle boş arsalarda ya da arabalarda.” (ISAACSON 2011, 26)
Hatta ilk kız arkadaşı olan Brennan’la birlikte de LSD kullanıyor. “Jobs o sıralar LSD kullanmaya başlamıştı ve Brennan’ı da alıştırdı” (ISAACSON 2011, 36). 1972 yılları. Üniversiteye başladığı zamanda uyuşturucu kullanımını devam ettiriyor. Jobs; “Bazen orada psikedelik uyuşturucular kullanıyorduk, ama genellikle sadece meditasyon yapıyorduk.” (ISAACSON 2011, 38) Uyuşturucuya olan ilgisini bu sözlerle de dile getiriyor. “Zen ve LSD bilincimizi yükseltmişti.” Çok ileride bile, psikedelik uyuşturucuların onu daha aydınlanmış bir insan kıldığını söyleyecekti. “LSD kullanmak derin bir deneyimdi, hayatımdaki en önemli şeylerden biriydi. LSD size madalyonun diğer yüzünün olduğunu gösterir ve etkisi geçince o diğer yüzü hatırlayamasanız da bilirsiniz. Neyin önemli olduğunu daha iyi anlamamı sağladı – önemli olan para kazanmak değil muhteşem şeyler yaratmaktı, tarihin ve insan bilincinin akışına elimden geldiğince katkıda bulunmaktı.” (ISAACSON 2011, 42)
Haritasının diğer ışığı olan Güneş’in açısız olması kişinin hayattaki amacını bulabilmek adına çok fazla uğraş verdiğini, ben merkezci bir kişi olduğunu, arzu ve isteklerini kendi içinde sakladığını gösteriyor.
Jüpiter Castor sabit yıldızı ile kavuşumda. Castor sabit yıldızı birleştiği yıldızın tabiatı ile ilgili hastalıklar verir. Jüpiter gezegeni karaciğer, safra kesesi ve pankreas ve safra sıvıları ile alakalıdır. Steve Jobs’un da ölüm nedeni pankreas kanseri tümörünün yol açtığı solunum durması nedeniyle gerçekleşmiştir. Buradan da sabit yıldızların ne kadar önemli detaylar sunduğu açıkça görülüyor. Aynı zamanda Castor sabit yıldızı keskin zekâ verir.
Zuben Elgenubi yıldızı Satürn ile kavuşumdadır. Bu da kişiye içsel anlamda uyumsuzluk ve çabuk sinirlenen bir yapı vermektedir. Yine bu yıldız genel anlamda hastalık, kötü sağlık anlamındadır. Satürn ile Zuben Elgenubi sabit yıldızı ile kavuşumda. Ve Satürn Akrep burcunda. Akrep kalın bağırsak, prostat, kolon gibi hastalıklar verebiliyor.
“Pankreas, karnın üst ve en arka bölümünde yerleşmiş, yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan, ön yüzü mide, onikiparmak bağırsağı (duodenum) ve kalın bağırsakla (kolon) kapatılan bir organdır. Pankreasın vücutta birçok önemli fonksiyonu olmasına rağmen 2 ana görevi gıdaların sindiriminde ve kan şekerinin düzenlenmesinde rol almasıdır.”**
Jobs sağlık ve diyetler konusunda hep çok takıntılı davranıyor. Fakat hayatının son döneminde Pankreas kanseri çok agresif ilerleyen bir kanser türünden hayatını erken diyebileceğimiz bir yaşta kaybediyor. Burada sağlıkla ilgili göstergelerine baktığımızda, Jobs’un 6. evinde Güneş var. Güneş’in dispozütörü olan Jüpiter Yengeç burcunda. Jüpiter 20 derece olan Yengeç burcunda. 20 derece Pankreasa ait üst damarları anlatır. Güneş kalp ve solunum yolu hastalıklarını anlatır. Jüpiter’in Retro olması hastalığı nüksetmesi ve dengesiz seyretmesini anlatır. Aynı zamanda Uranüs ile de kavuşumda 4 derece orb ile. Bu da aniden beliren durumları anlatıyor. Steve Jobs Pankreas kanseri nedeniyle solunum yetmezliğinden ölmüştür.
Jobs hayatı boyunca hep bir diyet uygulaması yapıyor. Mesela meyve ağırlıklı bir vejetaryen diyeti uyguluyor. Bunun kötü kokuları ve mukusu önlediğini düşünüyor. Buna mukussuzluk diyeti diyor. Mukussuzluk diyeti; “Mukussuz beslenme, meyve ile karbonhidrat içermeyen çiğ veya pişmiş yeşil yapraklı sebzelerden oluşmaktadır. ” ***
Bunu haritasında Güneş’in 6. Evde olmasından gözlemleyebiliriz. Çünkü 6. Evdeki Güneş beslenme bozukluklarına, diyetle ilgili birtakım problemlere yol açıp zayıf bir sağlığa işaret edebilir. Güneş’in dispozütörü olan Jüpiter aynı zamanda 4. Evinde yöneticisi. Burada aslında kişinin diyet yoluyla ebeveynleri tarafından terk edilmiş olmasındaki sorunu çözmeye çalıştığını görüyoruz. Haritasındaki bağlantılar da tam da bu yönde çalışıyor.
“Mukussuzluk diyetleriyle kendini temizleyip, doğumuyla ilgili sorununun derinine inmeye çalışıyordu. Bana terk edildiği için çok kızgın olduğunu söyledi.” (ISAACSON 2011, 49)
Kaynaklar;
1. Steve Jobs, Walter Isaacson, 2011
2. Ruhun yolculuğu, R. Hakan Kırkoğlu
3. Sabit Yıldızlar, Güfran Erkılıç
4. Astrolojide Temel Kavramlar, Öner Döşer
5. Astroloji Haritası Okuma Sanatı, Öner Döşer
6. Astrolojide Gösterge Tespiti, Öner Döşer
7. Harita Okuma Atölyesi, Eğitmen Mustafa Konur, 2019
8. Astrolojide ileri seviye dersleri, üçlü yöneticilikleriyle ilerletme teknikleri, Eğitmen Öner Döşer, 2019
9. https://www.sabah.com.tr/steve-jobs-kimdir-
10. *https://paratic.com/steve-jobs-hayati/#Steve_Jobsun_Ailesi
11. **https://www.medicalpark.com.tr/pankreas-kanseri-nedir-belirti-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir/hg-1923
12. ***https://www.ruhsalyasam.com/mukussuz-sifa-diyeti/